Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać krzesła do jadalni. Kilka praktycznych wskazówek.

23 czerwca 2016

Podstawową zasadą dotyczącą zakupu krzeseł do jadali, jest ich dobranie do stołu. Więc to stół powinniśmy nabyć, jako pierwszy. Kluczową kwestią, na którą musimy zwracać uwagę wybierając krzesła to wygoda. Osoba siedząca przy stole, aby czuć się swobodnie i komfortowo, musi mieć do dyspozycji ok. 60 cm. blatu. Planując rozmieszczenie krzeseł przy stole, a co za tym idzie ich ilość przyjmijmy, zatem tą regułę za podstawę.

Bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup stołu w komplecie z krzesłami. Nie musimy wówczas martwić się takimi kwestiami jak dopasowanie pod względem stylu czy rozmiaru. Kupując komplet zyskujemy efekt w postaci jednolitego i uporządkowanego wnętrza. Ciekawym trendem w aranżacji jadalni jest ustawienie przy stole zupełnie różnych krzeseł np. zestawienie antyków z krzesłami o bardzo nowoczesnym stylu. Dzięki takim zabiegom wnętrze nabiera bardziej indywidualnego charakteru.

Przy małej ilości miejsca, a takie są niestety realia współczesnych mieszkań, bardzo często łączymy kuchnię z salonem. W takim przypadku idealnym wyborem są krzesła z możliwością sztaplowania, czyli składania jednego krzesła w drugie. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, a razie potrzeby będziemy mogli bez problemu ugościć dodatkową osobę przy stole.

Wiele osób decyduje się na krzesła tapicerowane. Trzeba przyznać, że wyglądają one niezwykle stylowo i elegancko. Mają jednak również dużą wadę. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby utrzymać je w idealnym stanie. Łatwo ulegają zabrudzeniom, zwłaszcza, jeżeli obite są jasną tkaniną, natomiast czyści się je dosyć ciężko. Dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na sprzątanie nie jest to najlepszy wybór. Gdy upieramy się jednak przy krzesłach tapicerowanych, może warto pomyśleć o modelach obitych skórą w droższej wersji lub Eko-skórą w tańszej. Te materiały zdecydowanie łatwiej wyczyścić.

Najbardziej popularne są krzesła drewniane. To trend ponadczasowy, chociaż wraz z upływem czasu zmienia się moda na określone rodzaje drewna i jego wybarwienie. Krzesła drewniane doskonale sprawdzą się w klasycznych pomieszczeniach. Natomiast wnętrzom nowoczesnym, modernistycznym dodadzą bardziej przytulnego charakteru. Komfortowym dodatkiem do krzeseł drewnianych mogą okazać się miękkie siedziska, stanowiące również ciekawy element dekoracyjny.

Ciekawym pomysłem na aranżację jadalni może być ustawienie przy stole foteli. Najczęściej umieszcza się je po obu krańcach stołu. Dodają wnętrzu stylu i elegancji. Mają również charakter symboliczny. W trakcie bardziej oficjalnych spotkań rodzinnych zajmują je przeważnie osoby najstarsze w rodzinie. Fotele w tym przypadku podkreślają ich pozycję.

Na koniec wskazówka dla osób, które chcą cieszyć się nowym wyglądem krzeseł, ale ograniczają je finanse. Można wówczas wykorzystać pokrowce na krzesła. Nie musimy decydować się oczywiście na jeden komplet pokrowców. Jasne, żywe barwy fantastycznie odświeżą pomieszczenie wiosną i latem, przytulne miękkie tkaniny wybierzmy na jesień oraz zimę. Kupmy też komplet na specjalne okazje np. przyjęcia urodzinowe czy święta.