Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kilka zasad wyboru mebli dla dzieci

23 czerwca 2016

Aranżacja pokoju dziecięcego to spora inwestycja. Dlatego planując urządzanie przestrzeni dla dziecka, warto przemyśleć kilka zasadniczych kwestii. Musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kryteria zakupu mebli są dla nas najważniejsze.

Bez dobrego planu ani rusz!

Jeżeli nie chcemy dokonać nieprzemyślanych decyzji, wystrój pokoju dziecięcego powinniśmy starannie zaplanować. Zwracajmy uwagę na okna, drzwi, skosy, które znajdują się w pomieszczeniu. Następnie ustalmy rozłożenie mebli oraz ich optymalny rozmiar. Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek. Plan dobrze jest sobie rozrysować na kartce papieru, którą zabierzemy potem na zakupy.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny. Składa się na to wiele czynników. Powinniśmy, więc zwracać uwagę na rodzaj materiałów, z których wykonano meble. Najlepsze są oczywiście meble z materiałów naturalnych, które dodatkowo mogą okazać się bardziej trwałe. Przy wyborze łóżeczka oraz materaca musimy być pewni, że surowce użyte do produkcji nie będą dla dziecka niebezpieczne. Powierzchnia mebli powinna być gładka, a meble pomalowane farbami ekologicznymi. Powinniśmy unikać ostrych krawędzi, kantów czy uchwytów. Fatalnym pomysłem są również dodatki wykonane ze szkła.

Dobre, znaczy funkcjonalne!

Funkcjonalność mebli to jedno z podstawowych kryteriów, jakie powinniśmy przyjąć. Meble muszą być bardzo dobrze dopasowane do potrzeb dziecka. Producenci mebli oferują nam dziś całą masę niezwykle praktycznych rozwiązań. Istnieją specjalne systemy modułowe, które ułatwiają rozbudowę mebli oraz szybką zmianę aranżacji pokoju. Świetnym rozwiązaniem są tzw. meble kombajny, które jednocześnie spełniają kilka funkcji. Mogą służyć dziecku do spania, nauki, a przy tym pozwalają na przechowywanie rzeczy. To dobra propozycja w przypadku pokojów o niewielkiej powierzchni. Bardzo silną tendencją są również meble mobilne np. stoliki, pufy czy kontenerki na kółkach. Takie meble można z łatwością przestawiać w inne miejsce.

Zadbaj o trwałość mebli!

Jeżeli nie chcemy po upływie roku czy dwóch lat wymieniać mebli na nowe, powinniśmy również zwrócić uwagę na ich solidność i trwałość. Meble w pokoju dziecka przechodzą czasami prawdziwy chrzest bojowy. W trakcie zabawy łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia, rysy. Nierzadko na meblach pojawiają się ślady po flamastrach zostawione przez małych twórców. Powiedzmy to sobie szczerze. Meble dziecięce nie mają łatwo. Wybierajmy, więc meble wyższej jakości. Takie, które przetrwają nie tylko zabawy dziecka, ale i ciągłe czyszczenie. Wyższa jakość zapewne będzie wiązała się z wyższą ceną, ale przynajmniej będzie to zakup na lata, a nie na dwa sezony.