Trwa ładowanie proszę czekać ...

Meble dla dziecka. Co jest najważniejsze przy ich wyborze?

23 czerwca 2016

Pokój dziecięcy to wnętrze, którego aranżacja wywołuje zawsze spore emocje. Pragniemy przecież, aby pokoje naszych pociech były najpiękniejsze. Emocje natomiast nie są najlepszym doradcą przy dokonywaniu zakupu mebli dziecięcych. Tutaj wskazany jest rozsądek i poważne przemyślenie kilku podstawowych kwestii.

Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością bezpieczeństwo. Idealne meble do pokoju dziecka powinny być pozbawione ostrych krawędzi oraz kantów. Unikajmy również mebli z kanciastymi uchwytami. Wyobraźnia producentów mebli jest nieograniczona i czasami proponują nam oni niezwykle fantazyjne i oryginalne rozwiązania, w ogóle nie zwracając uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Szukajmy mebli z odpowiednimi certyfikatami. Świadczą one o tym, że meble spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i możemy je bez obaw wstawić do pokoju naszego dziecka. Jednym z najgorszych wyborów w przypadku pokojów dziecięcych są meble z elementami szklanymi.

Ogromną rolę odgrywa również praktyczność mebli dla dziecka. Postarajmy się, aby meble, które wybierzemy rosły z naszą pociechą. Unikniemy w ten sposób konieczności ich wymiany po upływie krótkiego czasu. Dzieci rosną przecież w zaskakującym tempie. Uniwersalny kolor oraz prosty, klasyczny styl mebli sprawi, że będą mogły służyć dziecku przez lata. Oczywiście pokój dziecięcy ciągle wymaga jakichś zmian. Wraz z wiekiem zmieniają się gusta i zainteresowania dziecka. Ale można bardzo łatwo przeprowadzić metamorfozę pokoju pozostawiając meble, a zmieniając kolor ścian, dodatki, czy elementy dekoracyjne. Z pewnością jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie. O praktyczności mebli decyduje z pewnością również łatwość, z jaką utrzymamy je w czystości.

Jednym z podstawowych mebli w pokoju dziecięcym jest komfortowe łóżko. Niemowlak wymaga oczywiście łóżeczka ze szczebelkami. Jednak możemy zadbać, by służyło mu ono jak najdłużej. Zwracajmy, więc uwagę na możliwość zmiany poziomów materaca oraz zdemontowania szczebelków. Jeżeli się postaramy, niemowlęce łóżeczko wystarczy nawet trzylatkowi. Łóżko pośrednie może okazać się w ogóle nie potrzebne. Pełnowymiarowe łóżko zajmie, co prawda w pokoju dziecka sporo miejsca, ale będzie z nim do wieku dorosłego. Popatrzmy na tę kwestię również z innej strony. Takie „dorosłe” łóżko to kolejny element, który można doskonale wykorzystać do zabaw.

Należy również pomyśleć o wydzieleniu miejsca do przechowywania zabawek. Dużo lepiej od szuflad czy regałów sprawdzą się tu plastikowe pojemniki oraz różnego rodzaju pudełka i kosze. Najważniejsze, aby maluch miał do nich swobodny dostęp. Wówczas będzie mógł z łatwością wyciągać zabawki, ale i chować je. Z takimi dodatkami nauka samodzielnego sprzątania przebiegnie dużo sprawniej i szybciej.