Trwa ładowanie proszę czekać ...

Meble dla księżniczki i dla małego odkrywcy, czyli nie dajmy się stereotypom!

23 czerwca 2016

Producenci mebli rozpieszczają dziś swoich małych klientów oferując niepowtarzalne meble do pokojów dziecięcych. Projektanci wnętrz z kolei prześcigają się w coraz bardziej fantazyjnych projektach. Tendencje dotyczące aranżacji pokoju dla dziecka zmieniają się oczywiście, co jakiś czas. Jedno pozostaje niezmienne. W kategorii mebli tradycyjnych wciąż serwuje się nam podział na meble do pokojów dziewczynek oraz meble do pokojów dla chłopców.

Pokoje dla dziewczynek zgodnie z tym podziałem mają być, więc przede wszystkim bardzo romantyczne, stonowane pełne delikatnych akcentów. Najprościej mówiąc dziewczęce. Podobnie zresztą urządza się pokoje dla niemowlaków. Popularne są, więc tutaj meble o charakterze rustykalnym lub eklektycznym. Meble do pokoju dziewczynki powinny charakteryzować się lekkością. Ich elementy dekoracyjne również muszą być subtelne. Korzystając z rad specjalistów od designu, nie biorąc kompletnie pod uwagę charakteru oraz zainteresowań dziecka proponujemy, więc naszym córkom cukierkowe wnętrza wypełnione różem, fioletem i jasnymi turkusami. Meble natomiast zamiast kryć rozmaite dziecięce skarby i pozwalać na fantastyczną zabawę, stają się wyposażeniem współczesnych małych księżniczek, a kult próżności rośnie.

Dużo ciekawsze pod względem wyglądu są meble przeznaczone dla chłopców. Maluch płci męskiej nie musi być, więc wcale księciem, tudzież rycerzem. Może być małym podróżnikiem, piratem, piłkarzem… a wszystko to ma szansę znaleźć odzwierciedlenie w wystroju pokoju. Wystarczy wspomnieć łóżka do złudzenia przypominające mały samochód rajdowy czy kufer na zabawki w postaci skrzyni skarbów.

Idąc na łatwiznę dosyć często urządzamy pokoje naszych dzieci zgodnie z utartymi stereotypami. Wbijamy je od samego początku w sztywne ramy płci. A przecież stworzenie pokoju, którego wystrój nie jest determinowany przez płeć wcale nie jest takie trudne. Meble do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wszak pokój najmłodszych bardzo często zamienia się w plac zabaw. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są tzw. meble kombajny, które doskonale łączą w sobie kilka funkcji. Służą, więc zarówno do spania, przechowywania rzeczy, jak i pracy, a raczej nauki. Wszystkie potrzeby dziecka zostają zaspokojone, a zyskuje ono wolną przestrzeń do zabawy, czyli coś, co w pokoju dziecięcym jest ogromnie ważne. Jasne kolory mebli połączone z kolorowym laminatami są uniwersalne. No chyba, że ktoś dalej uparcie twierdzi, że niebieski kolor, to tylko dla chłopca i nie daje się przekonać, że dziewczynki lubią rozmaite kolory.