Trwa ładowanie proszę czekać ...

Najważniejsze meble w jadalni. O wyborze stołu i krzeseł

23 czerwca 2016

Wybierając stół do jadalni mamy wiele oczekiwać i wymagań. Nic dziwnego. Od tej decyzji zależy funkcjonalność całego pomieszczenia oraz wygoda domowników i gości. Stół to miejsce, do którego wszyscy się garną. Nie ma chyba w naszych domach równie ważnego mebla. Czym zatem kierować się przy jego wyborze?

Wybieramy kształt stołu

Na wygodę związaną z posiadaniem oddzielnej jadalni nie każdy może dziś sobie pozwolić. Częściej mamy do dyspozycji niewielkie aneksy jadalne, gdzie wolna przestrzeń jest na wagę złota. Dlatego właśnie kształt stołu powinien być bardzo dobrze przemyślany przede wszystkim pod kątem dostępnego miejsca. Możemy oczywiście wybrać stół rozkładany i dostosowywać obszar blatu do aktualnych potrzeb, ale każdorazowe rozkładanie stołu może okazać się nieco problematyczne.

Najbardziej komfortowy jest tradycyjny stół o kształcie prostokąta. Jego największą wadą jest jednak ilość zajmowanej przestrzeni. Na taki stół możemy pozwolić sobie jedynie w większych pomieszczeniach. Poza powierzchnią blatu należy, bowiem uwzględnić również miejsce wokół stołu. Musi go być na tyle dużo, aby zmieściły się krzesła i aby można było je swobodnie odsuwać.

Przy mniejszym metrażu dużo lepszym rozwiązaniem jest stół okrągły lub owalny. Podstawową zaletą takich stołów jest fakt, że pozbawione są ostrych krawędzi. Można je obejść bez ryzyka uderzenia się czy zahaczenia o stół. W tym przypadku oczywiście również należy zarezerwować miejsce dla krzeseł.

Wybieramy materiał, z którego wykonany jest stół

Surowiec, z którego wykonany jest stół ważny jest z dwóch punktów widzenia. Po pierwsze zależy od niego wygląd stołu. Po drugie ma znaczenie czysto praktyczne. Może ułatwiać lub utrudniać czyszczenie stołu oraz wpływać na jego wytrzymałość i solidność.

Ilość materiałów, z których wykonuje się dziś stoły jest ogromna. Do bezpiecznej klasyki należy stół drewniany. Nie musimy przejmować się tym, że drewno kiedykolwiek wyjdzie z mody. Będziemy musieli jednak dokonać wyboru rodzaju drewna oraz jego wybarwienia. Coraz popularniejsze stają się stoły wykonane z tworzyw sztucznych. Nie obawiajmy się! Przy dzisiejszych rozwiązaniach technologicznych wcale nie muszą wyglądać tandetnie. Ciekawe tworzywo sztuczne może dać zaskakujący efekt wizualny. Przy okazji, meble takie można w bardzo łatwy sposób utrzymać w czystości. Niezwykle elegancko wyglądają meble ze szklanymi blatami. Pod względem praktycznym daleko im jednak do ideału. Trzeba się sporo napracować, aby szklany stół zawsze lśnił czystością.

A co z krzesłami?

Sam stół nie wystarczy. Całości dopełnią odpowiednie krzesła. Ich wybór zdecydowanie ułatwiają gotowe komplety mebli. Nie musimy wówczas martwić się nie dopasowaniem pod względem wzornictwa czy wymiarów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielny wybór krzeseł, pamiętajmy od jednej, podstawowej zasadzie. Zawsze dobierajmy krzesła do stołu, a nie na odwrót.