Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wyposażenie pokoju dziecięcego. A może ekomeble?

23 czerwca 2016

Odpowiednie umeblowanie pokoju dziecięcego spędza sen z powiek wielu rodzicom. Tyle rozmaitych aspektów trzeba przecież wziąć pod uwagę. Poza ceną mebli ważna jest również ich solidność, wytrzymałość, praktyczność, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz ciekawy design. Które z mebli spełnia te wszystkie kryteria jednocześnie? Odpowiedzią na to pytanie mogą być innowacyjne ekomeble.

Tańsze meble bardzo często mają tendencję do szybkiego zużywania się. Nie da się ukryć: oszczędności w tym przypadku nie są żadnymi oszczędnościami. Natomiast ekomebelki mogą faktycznie okazać się zakupem na lata. W wersji ekologicznej można kupić wszystko, co niezbędne w pokoju dziecka: łóżeczka, szafy, komody, półki oraz biurka. Specjalną kategorią są oczywiście meble ekologiczne dla niemowląt. Tu króluje typowo dziecięca kolorystyka. Popularne są pastele oraz niezmiennie od kilku sezonów meble w kolorze białym lub lakierowane na ciemny brąz.

Ekomeble posiadają z reguły proste, klasyczne kształty, które są ponadczasowe. Takie neutralne meble są niezwykle uniwersalne. Mogą towarzyszyć dziecku od okresu niemowlęcego po okres nastoletni. Dla lubiących odrobinę ekstrawagancji producenci przewidują meble rzeźbione. Natomiast dzieciaki z pewnością najbardziej ucieszą się z mebli zdobionych rozmaitymi wzorami i motywami. W tym przypadku fronty szaf oraz komód pokrywane są nadrukami. Dosyć stereotypowo dla dziewczynek proponuje się mebelki ozdobione kwiatkami, motylkami oraz zwierzątkami. Wśród mebli dla chłopców dominują rakiety, samochody oraz piłki. Oczywiście producenci przewidzieli również zdobienia unisex, zalicza się tu przede wszystkim wizerunki postaci z bajek przeznaczonych dla obu płci.

Dominującym trendem są fronty matowe oraz półmatowe. Aranżacje pokojów dziecięcych bardzo często stają się odzwierciedleniem pokojów dorosłych. Przewijają się, więc przez nie popularne w ostatnim czasie styl minimalistyczny, rustykalny, a nawet orientalny. Ta tendencja nie omija również mebli ekologicznych.

Nie da się ukryć, że meble drewniane przeżywają dziś prawdziwy renesans. Przez jakiś czas pozostawały w cieniu mebli z płyty MDF, ale dziś wracają z powrotem do naszych domów. Zalet mają wiele, więc chyba nigdy nie będzie im grozić całkowite zniknięcie z rynku. W przypadku mebli dziecięcych ekologiczny charakter mebli przekonuje wiele osób. Producenci podkreślają, że przy produkcji tych mebli nie cierpi żadne drzewo w naturalnym środowisku. Surowiec pochodzi, bowiem ze specjalnych plantacji, gdzie po wycięciu drzewa, natychmiast sadzone jest nowe.