Trwa ładowanie proszę czekać ...

Serce kuchni, czyli jak wybrać odpowiedni stół?

23 czerwca 2016

Nie ma chyba ważniejszego mebla w naszych domach. Przy nim spożywamy rodzinne posiłki, odbywają się spotkania towarzyskie, nierzadko zapadają najważniejsze decyzje. Stół, bo o nim mowa, to jeden z tych elementów wyposażenia kuchni, którego wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Podstawowym kryterium wyboru stołu powinna być przede wszystkim jego funkcjonalność, a ta zależy od wielu czynników.

Weź pod uwagę dostępną przestrzeń!

Stół wymaga odpowiedniego miejsca. Nie wstawimy go gdzie popadnie. Bardzo ważne jest dobre rozplanowania i aranżacja pomieszczenia z uwzględnieniem tego mebla. Oczywiście nie wszyscy mogą sobie pozwolić na osobną, dużą jadalnię. W projektach domów bardzo często po prostu brakuje miejsca na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia. W ostatnich latach widoczna jest inna tendencja w aranżacji wnętrza. W jednym, dużym pomieszczeniu łączy się kilka funkcji. Tak powstają salony połączone z kuchnią i kącikiem jadalnym. Zawsze można wydzielić nieco strefę jadalną za pomocą niskiej ścianki. W ten sposób zapewniamy komfort i kameralność osobom siedzącym przy stole. Innym sposobem na wydzielenie strefy spożywania posiłków jest pokrycie podłogi w miejscu ustawienia stołu i krzeseł innym materiałem, niż w reszcie pomieszczenia. Można również pomalować ściany wokół aneksu innym kolorem.

Bez względu na lokalizację stołu, zawsze powinniśmy zapewnić dostęp do niego ze wszystkich stron. Dzięki temu ułatwimy sobie zarówno podawanie posiłków, jak i sprzątanie naczyń. Oczywiście zwiększa to również komfort osób zasiadających przy stole. Mogą one bez problemu zajmować miejsce i wstawać od stołu.

Jaka wielkość i kształt stołu?

Wysokość stołów przeznaczonych do jadalni jest standardowa i wynosi od 74-76 cm. Taki stół pozwala osobom dorosłym w komfortowy sposób spożywać posiłki. Wielkość blatu powinna zależeć od liczby osób, które mają przy stole zasiadać. Powinniśmy tu również uwzględnić gości, jeżeli często pojawiają się w naszym domu. Jedna osoba, zgodnie z zasadami ergonomii potrzebuje przy stole 60 na 40 cm blatu. Na środku stołu należy przewidzieć pas o szerokości, co najmniej 20 cm. Będą go zajmowały naczynia z potrawami.

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się stół z rozkładanym blatem. W razie potrzeby będziemy mogli dostosować długość stołu do liczby biesiadników. Wybór tego rodzaju stołu powinien być poprzedzony sprawdzeniem jego stabilności. Rozkładane stoły mają, bowiem tendencję do uciążliwego „chybotania się”.

Wybór kształtów ograniczony jest do stołów prostokątnych, kwadratowych, okrągłych oraz owalnych. Stół owalny i okrągły to z pewnością wygodniejsze rozwiązanie. Taki mebel pozbawiony jest ostrych kantów. Nie ma, więc ryzyka, że ktoś się o niego uderzy lub zaczepi. Nie ma więc lepszego rozwiązania, gdy po domu biegają małe dzieci. Przy okrągłym stole biesiadnicy mają również większy kontakt i możliwość rozmowy.