Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać meble dla dziecka na lata?

23 czerwca 2016

Pokój dziecięcy to bardzo ważna przestrzeń w życiu najmłodszych. Na początku ma służyć głownie do zabawy, z biegiem czasu staje się również miejscem do nauki, a potem wnętrzem, w którym nastolatek ma szansę na odrobinę prywatności. Nie jest możliwe urządzenie pokoju dziecięcego na lata. Pomieszczenie to przejdzie z pewnością nie jedną metamorfozę. Będzie zmieniało się z wiekiem oraz zmianą zainteresowań naszego dziecka. Być może będzie wymagało przyjęcia dodatkowego lokatora, gdy na horyzoncie pojawi się rodzeństwo.

Oczywiście takie zmiany nie wymagają od razu kupowania całego kompletu nowych mebli. Zresztą byłoby to zupełnie nieekonomiczne rozwiązanie. Dużo rozsądniej będzie wykorzystać meble, które mamy już do dyspozycji. Charakter wnętrza zmienimy z łatwością malując ściany na nowe kolory, wieszając w oknach kompletnie inne zasłony, kupując nowy dywan i wzbogacając pokój o kilka charakterystycznych dodatków. Pole dla naszej wyobraźni jest tutaj w zasadzie nieograniczone. Możemy w ten sposób zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Okazuje się, że meble mogą służyć dziecku przez długie lata. Wystarczy dokonać ich rozsądnego wyboru. Meble powinny być, zatem dosyć uniwersalne pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Obowiązuje tutaj właściwie jedna zasada. Im prościej, tym lepiej. Klasyczne, proste meble o naturalnym wybarwieniu staną się swego rodzaju bazą. Będziemy mogli z łatwością połączyć je zarówno z innymi meblami, jak i elementami wyposażenia wnętrz oraz dekoracjami. Ich neutralność może być podstawowym atutem.

Jednym z najbardziej problematycznych mebli w pokoju dziecięcym jest łóżko. Maluszek wymaga łóżeczka ze szczebelkami i regulowaną wysokością. Jeżeli zainwestujemy w łóżeczko, które umożliwia najpierw częściowy, a potem całkowity demontaż szczebelków, zapewnimy swojemu dziecku miejsce do spania do ukończenia przez niego trzech lat. Potem nie ma już w zasadzie konieczności kupowania pośredniego mebla. Starsze dziecko może spać przecież na zwykłym, pełnowymiarowym łóżku, które posłużyć mu może naprawdę bardzo długo.

Meblem, który może się zmieniać wraz z wiekiem dziecka jest również specjalna komoda z przewijakiem. Taki element wyposażenia jest bardzo przydatny w pokoju niemowlaka. Istnieją modele z możliwością demontażu przewijaka. Wówczas niemowlęcy mebel zamienia się w zwykłą komodę, która również może przetrwać w pokoju dziecka aż do wieku dorosłego.

Słowo przetrwać zostało użyte nieprzypadkowo. Wiadomo, że meble w pokoju dziecięcym narażone są na wiele „przejść”. W trakcie spontanicznej zabawy o uszkodzenia oraz rysy nietrudno. Dlatego chcąc, aby meble towarzyszyły dziecku bardzo długo, należy przy zakupie zwracać uwagę na ich solidność. W większości przypadków związana jest ona z jakością użytych materiałów i wykończeń, a za jakością idzie rzecz jasna wyższa cena mebli. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z inwestycją na lata, warto wydać trochę więcej, aby „za chwilę” nie kupować nowych mebli.